Shanel Mor

09/05/2012

טיפים לבחירת וילונות מעוצבים

וילונות מעוצבים - כיצד בוחרים

ההבנה שתכנון ועיצוב נכון של סביבת המגורים שלנו, משפיעה באופן ישיר על איכות החיים  התחזקה מאד בשנים האחרונות. יחד עם הבנה זו גוברת המודעות לכך שהתמורה לעיצוב נכון של הבית תהיה סיום יום עבודה ופעילות, בבית חם ונעים, במחיצת הפריטים האהובים עלינו.

פריטים אלו כוללים את הריהוט בסלון, הפריטים בחדר השינה, עיצוב המטבח ואף הגינה הנשקפת מהבית - זה לא באמת משנה  לאן נפנה את מבטנו, אנו שואפים לקבל תמונה המשקפת יופי ונוחות מבחינתנו. בדיוק כאן משתלבים הוילונותבין אם הם שקופים, אטומים, בולטים או משתלבים, הוילונות יוצרים את המסגרת של עיצוב הבית ונותנים "פיניש" חשוב לאווירה המסוימת אותה אנו מעונינים ליצור.

אז איך נבחר את הוילונות המתאימים ביותר לנו ולביתנו ?

כיום, קניית הוילונות בחנות המסורתית, מפנה את מקומה לפגישה בבית עם מעצבים יצירתיים המתאימים לביתנו את הוילונות הנכונים ביותר מבחינת עיצוב, ייחוד,יופי ופרקטיות, ויוצרים בעבודתם את האווירה לה אנו שואפים.

ביחד עם המעצב נבחן את הנקודות הבאות

תפקיד הוילון

לוילונות יכולים להיות מספר תפקידים. הוילון יכול לשמש כפריט עיצוב בפני עצמו או להשתלב כחלק ממראה הבית הכללי. כפריט עיצוב יהיה הוילון בולט אם בצבעיו, בגודלו ואם בסגנון תליה ייחודי – ויהווה מעין "פיסול בבד". באופציה השניה יהיה הוילון קליל וישתלב כדי לתת את "המראה השלם" לבית.
תפקיד נוסף לוילון הוא הצללה/האפלה/הסתרה. זאת בעיקר במקרים בהם לא קיים תריס או שקיים תריס ורוצים להסתירו, כאשר השכנים ממול נמצאים לנו "בתוך הבית", או כאשר זהו צד עם שמש חזקה שמפריעה ושורפת את הריהוט. במקרים אלה וילונות הצללה יהיו בדרך כלל עשויים מבד עבה, אטום ומסיבי, בדרגות שונות, כדי לספק את המענה המתאים.

סוג הבד ואיכותו

קיימיםסוגים רבים של בדים, במרקמים ובגוונים מרהיבים, בעוביים שונים וברמות שקיפות משתנות.
בשנים האחרונות מובילים בדי האורגנזה בראש רשימת הבדים המועדפים הן על המעצבים והן על הצרכנים. מדובר במגוון מרהיב של בדים שקופים, חלקים או עם הדפסים ורקמות, מבריקים או מט. הבדים קלילים מאוד ועשירים במראם ויכולים לשמש כוילון המרכזי או כתוספת אוורירית וחיננית לוילון מבד אחר. בדים אלו יכולים
להיתלות מעל בד אטום או מתחתיו, וכך לאפשר משחק מעניין של צבעים ואור, ע"י הסטת אחד משני הוילונות והשארת השני פתוח, לסירוגין.
סוג נוסף של בדים אופנתיים הנו בדי הפשתן. גם כאן, המגוון הוא גדול ונוצר מראה של אופנת ה"חזרה לטבע". בדים נוספים מהם עשויים וילונות הנם כותנה, קטיפה, משי, ז'אקארד, ובדים סינתטיים למינהם.
המגמה המובילה כיום היא לייצר את הבדים עם כמה שיותר מרכיבים סינתטיים, המעלים את איכות הבד. כאשר איכות הבד גבוהה, הוילון נשמר לאורך זמן, והבלאי נמוך. הבדים הסינתטיים יש לציין, דומים ביותר למקור הטבעי ואף עולים עליו ביופי, בוריאציות השונות של הרקמות והמרקמים וכמובן בפרקטיות והשימור.

סגנון התליה

וילונות יכולים להראות שקופים וקלילים, קלאסיים וכבדים, אלגנטיים או זרוקים. המראה נוצר משלוב סוג הבד, צבעיו וסגנון התליה. כיום קיימות אופציות רבות לתליית הוילון, ורעיון מקורי לתלייה יכול לשנות את מראה הוילון מקצה לקצה.
לצד סגנונות התליה המסורתיים, כגון פלדים (עם הסיכות מפעם), סרט כיווץ, לולאות, השחלה והוילון הרומי והאוסטרי הנמשכים ע"י מנגנון כלפי מעלה, קיימים סגנונות מודרניים המשלבים אביזרי תליה וקישוט המשתלבים מעל, לצד ואף על גבי הוילון. עם הסגנונות האלו נמנים "וילון רינגים", טבעות המוטבעות בחלקו העליון של הוילון ומושחלות על מוט דקורטיבי; וילון הנתלה ע"י קליפסים עם קישוטים מעוצבים; וילון הנתלה ע"י סרטים מיוחדים; תליה על גבי מוט נפחות עם סיומות מיוחדות או אף על גבי ענף של עץ שעבר טיפול וגיזום מתאים; ועוד.
סגנונות נוספים משלבים אלמנטים מהתליה המסורתית עם רעיונות מקוריים. לדוגמא, וילון פלדים המקושט ע"י תוספת של מטפחת המסתלסלת ויורדת בעדינות לצד הוילון; או קשירת וילון סרט כיווץ הצידה ע"י זר פרחים מלאכותי מלבב. ו...השמיים הם הגבול, תלוי במידת היצירתיות של המעצב וההעזה שלכם.

כמות הבד

יש להתאים את כמות הבד בוילון לסוג הבד וסגנון התליה.
למראה אלגנטי ועשיר, בבדים קלילים, יש לייצר את הוילון מכמות בד פי שלוש לערך מרוחב הוילון הרצוי (ולא רק רוחב החלון, שבדרך כלל הינו צר יותר). כאשר הבד כבד יותר, ניתן להשתמש במעט פחות בד. למראה קל ואוורירי יותר, בתלייה ע"י השחלת הבד או ע"י לולאות מהבד, ניתן להסתפק בכמות בד כפולה מהרוחב הרצוי.
ע"י חסכון בבד ניתן להוזיל את עלויות הוילון, אולם יש להיזהר! לעיתים החסכון הוא קטן וההפסד במראה הסופי הוא גדול. לכן, בכל מקרה, יש להיוועץ עם המעצב לגבי רוחב הבד המתאים ביותר הן מבחינת העיצוב המבוקש והן מבחינת הכיס.

כיווני שמש ואור

בבחירת הוילון יש לשים לב לכיווני החלונות. חלון הפונה לצד צפון יכניס בד"כ מעט אור ולכן כדאי לבחור לו וילון בהיר ובדרגת שקיפות גבוהה (זאת אם לא קיימת בעיית "השכן ממול" כמובן). חלונות הפונים מזרחה – יש לבחון האם השמש מפריעה בשעות הבוקר המוקדמות למי מבני הבית. אם כן, יש לבחור וילון אטום יחסית אך שיש אפשרות להסיטו בקלות כדי לאפשר כניסת אור בשאר שעות היום.
כאשר החלון פונה לצד דרום או מערב, על הוילון להיות אטום וכבד יותר, כדי להגן מפני השמש המכה משעות הצהרים ועד הערב. אלו הן גם השעות בהן רוב בני הבית נמצאים, ובדרך כלל שמש חזקה מאוד מפריעה.
אולם, יש לזכור כי כפי שעורנו רגיש לשמש חזקה, כך גם הבדים, ולכן מומלץ ביותר במקרים הנ"ל להתקין תריס או פרגולה על מנת ליצור את ההצללה וההגנה הטובה ביותר מפני השמש. כך גם נוכל לבחור וילונות קלילים ואווריריים גם כאשר מדובר בצד דרום ומערב.

גודל הוילון

הוילון יכול להיות מתוכנן לכיסוי החלון בלבד, ועד לכיסוי הקיר כולו. כאשר החדר עמוס בפריטים, כאשר קיימים חלונות רבים, או כשהחלון עצמו הוא דקורטיבי, ניתן להסתפק בוילון המותאם למידות החלון בתוספת קטנה למעלה, למטה ולצדי החלון. ליצירת מראה עשיר וכבד יותר, או כדי להסתיר פגמים בקיר או בחלון, ניתן לתלות את הוילון מהתקרה ועד הרצפה ואף למתוח אותו לצדדים. גם כאן יש להתייעץ עם המעצב לגבי המראה הסופי המבוקש.

עלויות

כאשר מעונינים "להלביש את הבית", כלומר להתאים את הוילונות הנכונים ביותר לכל חלק בבית, יש לקחת בחשבון השקעה כספית כמו בכל פרטי העיצוב ה"רציניים" האחרים בבית.  כאשר העלויות הן נמוכות מאוד, רצוי לבדוק היטב מהיכן נובע ה"חסכון", ולראות שלא מתפשרים על איכות בד ירודה, אשר תגרום לבלאי מהיר מאוד של הוילון (הבד דוהה, הוילון משנה את צורתו ואף מתפורר), או על חסכון בכמויות בד או אביזרים, אשר ישאירו אותנו עם יותר כסף בכיס אך מאוד מאוכזבים מהתוצאה.

לסיכום, בבואנו להתאים לביתנו וילונות, עלינו לשלב את המרכיבים העיצוביים, כגון סוג התליה וסוגי הבדים המתאימים לסגנון הבית ולכם, עם המרכיבים הפרקטיים כגון כיווני שמש ואור, איכות הבדים, אילוצים של החלל, ועלויות. ייעוץ נכון ויצירתי של מעצב יכול לספק את החבילה הנ"ל וכן למנוע את ה"נפילה" בפינות מקצועיות אליהן אתם לא שמים לב.

והעיקר, תתחדשו ותיהנו !

ליצירת קשר עימנו: 03-9517038 / 054-8020376 /  shanelm@netvision.net.il

מאמרים - חזרה

צרו קשר

    לתאום פגישת יעוץ : 054-8020376 | 03-9517038